Haberler

"İstanbul’un Fethi ve Fâtih'in Rüyâsı" Programını Düzenledik

24 Mays 2018

Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu ve Fen Lisesi tarafından düzenlenen "İstanbul'un Fethi ve Fâtih'in Rüyâsı" isimli programla İstanbul'un fethinin 565. yılı kutlandı.

Okulun tarih zümresi tarafından hazırlanan programın açılış konuşmasını Tarih Öğretmeni Erdil İşeri yaptı. İşeri'nin ardından program Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Ayvallı'nın konuşmasıyla devam etti.

Programa katıldığı için mutlu olduğunu ifade eden Ayvallı, programı hazırlayanlara teşekkür etti. İstanbul'un fethinin peygamberimiz tarafından "Konstantiniyye bir gün mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, O'nun askeri ne güzel askerdir!" hadis-i şerifiyle müjdelendiğini ifade eden Ayvallı, konuşmasında fethin önemini anlattı.

Ayvallı'nın ardından sahneye gelen öğrencilerden Hüseyin Akdağ, İstanbul'un fethi hakkında değerli bilgiler verirken Süleyman Ârif Yörük de Yahya Kemâl Beyatlı'nın "İstanbul'un Fethini Gören Üsküdar" şiirini seslendirdi. Bu yıl düzenlenen TÜBİTAK yarışmasında Türkiye İkincisi olan Ercüment Korkmaz'ın sunumuyla devam eden programın sonunda mehter takımı seslendirdiği marşlarla öğrencilere fethin heyecanını bir kez daha yaşattı.